Opinia biegłego rzeczoznawcy to nie dowód absolutny
Otrzymanie przez organ podatkowy ekspertyzy biegłego nie zwalnia go z obowiązku poczynienia samodzielnych ustaleń faktycznych, które mają doprowadzić do określenia prawidłowej wartości podatku
Przepisy wskazują dwie wartości jako podstawę opodatkowania PIT bądź CIT przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości:
- cenę podaną w umowie albo
- wartość rynkową określoną z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych.
Art. 122 ordynacji podatkowej (dalej op) mówi, że w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym.
Ta ogólna zasada wyklucza praktykę nadawania opinii biegłego waloru niepodważalnej. Także art. 187 op przeczy takiemu rozumieniu opinii biegłego.
Ważny, ale niejedyny
Z przepisu tego wynika m.in., że organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Dodatkowo może w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu. A zatem fiskus ma obowiązek przeprowadzić ocenę opinii biegłego na tle innych dowodów, a nie tylko ograniczyć się do stwierdzenia, że została sporządzona prawidłowo.
Przykład
Podatnik sprzedał prawo użytkowania wieczystego działki oraz prawo własności budynków położonych na działce za 600 tys. zł. Organ
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta