Urzędowy papier ma szczególną moc
Zgodnie z zasadami autentyczności i wiarygodności dokumenty (np. prawomocne decyzje podatkowe) korzystają z domniemania prawdziwości oraz zgodności z prawdą twierdzeń w nich zawartych
Fiskus nie musi udowadniać faktów, które z nich wynikają. Może to prowadzić do błędnego rozstrzygnięcia, w sytuacji gdy dokument urzędowy zawiera informacje nieprawdziwe.
Podważanie mocy takiego dokumentu jest jednak bardzo trudne. Art. 194 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op) mówi, że dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.
Przeciwdowód tylko wyjątkowo
Organ podatkowy nie może odrzucić istnienia faktu stwierdzonego w dokumencie urzędowym, a pominięcie okoliczności wynikających z tego dokumentu naruszałoby ten przepis.
Co prawda art. 194 § 1 op stanowi, że zasady te nie wyłączają możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko dokumentom urzędowym. Jednak możliwość przeprowadzenia takiego dowodu jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta