Księga podatkowa może stracić status dowodu
Tylko rzetelne i niewadliwe księgi stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Stąd częste spory o to, czy mogą być za takie uznane
Ustawodawca przyznał szczególną moc dowodową księgom podatkowym, do których zalicza się księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry (do których prowadzenia do celów podatkowych na podstawie przepisów obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci).
Księgi podatkowe to urządzenia ewidencyjne, w których podatnicy mają obowiązek wykazywać zdarzenia gospodarcze mające wpływ na wymiar podatków. Za rzetelne uważane są księgi zawierające wszystkie fakty będące przedmiotem wpisów i to w całości zgodnie z prawdą.
Zapisy muszą odzwierciedlać stan rzeczywisty. Za niewadliwe uważa się księgi podatkowe prowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych od ordynacji podatkowej przepisów (np. ustawy o rachunkowości).
Nierzetelność i wadliwość
Zgodnie z art. 193 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op), księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta