ZUS musi oddać składki za odległe lata
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 kwietnia br. płatnicy mogą starać się o zwrot nadpłat na koncie zdrowotnym w sprawach, w którym już kiedyś odmówił im ZUS lub sąd
2 maja 2012 r. został opublikowany w Dzienniku Ustaw pod pozycją 476 wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 kwietnia 2012 r. (P 41/11), w którym trybunał stwierdził niezgodność art. 94 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 19 lipca 2011 r. z art. 32 ust. 1 konstytucji.
Wskazany przepis ustawy zdrowotnej wskazywał, że nie można dochodzić zwrotu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli od dnia ich opłacania upłynęło pięć lat. Ponieważ do 19 lipca 2011 r. ZUS (który zajmuje się również poborem składek na ubezpieczenie zdrowotne) mógł wystąpić do płatnika z roszczeniem o zapłatę zaległym składek w ciągu dziesięciu lat, TK uznał ten przepis za łamiący zasadę równości stron.
Płatnik na minusie
Zdaniem sędziów TK kwestionowany przepis prowadził do braku symetrii w dziedzinie ochrony interesów ZUS i płatników składek. A przecież w zakresie odnoszącym się do nienależnie opłaconych składek ZUS i płatnik mają wspólną cechę istotną – są stronami stosunku ubezpieczenia społecznego rozliczającymi wzajemne należności. Brak symetrii między terminami przedawnienia roszczeń obowiązujących ZUS oraz płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne prowadził zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta