Zmiana roku podatkowego może być korzystna
Wydłużenie lub skrócenie okresu rozliczeniowego w odpowiednim momencie wpływa na obniżenie obciążeń fiskalnych. Decyzja w tej sprawie powinna zależeć od oczekiwanych przychodów i kosztów
Rokiem podatkowym podatnika – przedsiębiorcy jest generalnie rok kalendarzowy. Przedsiębiorca ma jednak możliwość zmiany roku podatkowego i określenia go jako okresu kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Wybrany rok podatkowy podatnicy mogą zmienić nie tylko raz. Zmian mogą dokonywać wielokrotnie.
Dzięki odpowiedniemu doborowi okresu roku podatkowego podatnicy podatku dochodowego mogą osiągać korzyści podatkowe, w szczególności poprzez lepsze dostosowanie roku podatkowego do rozkładu przychodów lub kosztów podatkowych. Ma to szczególne znaczenie np. w jednostkach o sezonowej działalności lub dokonujących okresowych inwestycji. Rok podatkowy może być również elementem optymalizacji podatkowej.
Konstrukcja CIT opiera się na założeniu, że przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Oprócz samej kwalifikacji świadczenia jako przychodu podatkowego bądź kosztu uzyskania przychodu, ważne jest również przyporządkowanie tych dwóch wielkości w czasie. Te dwie podstawowe kategorie, które przekładają się na dochód, a następnie na zobowiązanie podatkowe, umożliwiają podatnikowi CIT kształtowanie wysokości tego zobowiązania przez odpowiednie ustalenie roku podatkowego.
Regulacje w różnych ustawach
Zgodnie z art. 3 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta