Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie firmy zdobywają nowe zagraniczne rynki

28 lutego 2013 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
13 proc. naszego eksportu w zeszłym roku stanowiły maszyny i urządzenia (prawie 17,9 mld euro).  Na drugie miejsce spadła motoryzacja – z niespełna 16 mld euro i 7,4-proc. spadkiem dynamiki. Najmocniej wzrosła sprzedaż na Wschód, m.in. za sprawą ogromnego popytu na nasze zboże.
źródło: Rzeczpospolita
13 proc. naszego eksportu w zeszłym roku stanowiły maszyny i urządzenia (prawie 17,9 mld euro). Na drugie miejsce spadła motoryzacja – z niespełna 16 mld euro i 7,4-proc. spadkiem dynamiki. Najmocniej wzrosła sprzedaż na Wschód, m.in. za sprawą ogromnego popytu na nasze zboże.

Rodzime spółki odważniej wychodzą poza Europę: do Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej.

Jeszcze dwa lata temu nasze firmy sprzedawały towary warte ponad 10 mld euro do 111 krajów świata. W ubiegłym roku były już 124 takie rynki zbytu – wynika z informacji przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki. Okazuje się, że przy 3,8-proc. wzroście eksportu łącznie (do prawie 142 mld euro) najbardziej przyspieszyła sprzedaż do krajów Ameryki Łacińskiej (17,6 proc.), Afryki (16,6 proc.) i Azji (12,2 proc.). Co prawda wartość eksportu do krajów z tych kontynentów (11,9 mld euro) to wciąż tylko ułamek tego, co polskie firmy wysyłają do państw europejskich (125,8 mld euro), ale warto podkreślić, że w skali roku wzrosła prawie o 1,5 mld euro.

W Europie liderami zwyżki naszej sprzedaży zagranicznej (procentowo i wartościowo) są Rosja i Ukraina, gdzie eksport wzrósł o ponad 25 i 21 proc.  Rosja w ciągu roku prześcignęła Włochy i jest piątym rynkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9474

Wydanie: 9474

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament