Dodatkowe benefity nie podlegają żadnej ochronie
Pojęcie wynagrodzenia za pracę w rozumieniu k.p.c. oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest bardzo szerokie. Zalicza się do niego w szczególności periodyczne wynagrodzenie za pracę, za prace zlecone osoby zatrudnionej w firmie jednocześnie na podstawie stosunku pracy i zlecenia, nagród i premii przysługujących za okres zatrudnienia, związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy (art. 881 § 1 k.p.c.).
Chodzi o wynagrodzenia i niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez pracownika-dłużnika na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zatrudniony otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne (art. 1a pkt 17 upea).
Do wszystkich wymienionych wypłat organy egzekucyjne roszczą sobie pretensje w ramach zajęcia wynagrodzenia za pracę. Z ochrony przed potrąceniami określonymi w k.p. korzystają natomiast tylko wynagrodzenia w rozumieniu kodeksu pracy. Dodatkowe świadczenia finansowe wynikające ze stosunku pracy (np. dofinansowania nauki, opłacanie przez szefa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta