Co nowy papież zmieni nad Wisłą
Ojciec Święty udziela biskupom z różnych krajów bardzo konkretnych wskazówek – mówi Grzegorz Polak.
Rz: Na emeryturę po skończeniu 75 lat odchodzi abp wrocławski Marian Gołębiewski. W sierpniu wiek emerytalny osiągnie prymas Józef Kowalczyk, a w kwietniu przyszłego roku – kard. Stanisław Dziwisz. Ich następców wskaże nowy papież. Już na początku pontyfikatu podejmie więc ważne decyzje dla polskiego Kościoła.
Grzegorz Polak, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej: Sądziłem, że te decyzje podejmie jeszcze Benedykt XVI. Ale tak się nie stało, no i jest to bardzo ciekawa sytuacja. Jeżeli będzie papież spoza Europy, to będzie decydował o nominacjach w takim starym kraju europejskim jak Polska.
Z tym że trzeba wziąć pod uwagę, iż papież te decyzje firmuje, ale procedury związane z nominacjami biskupimi toczą się w Kongregacji ds. Biskupów. Przez kilkanaście lat, nie tak dawno temu, za pontyfikatu Jana Pawła II na jej czele stał np. kardynał z Afryki Bernardin Gantin z Beninu i spod jego ręki wyszła ponad połowa obecnego episkopatu. Także tutaj żadnych obaw nie ma.
Ważna dla Polaków kanonizacja Jana Pawła II raczej nie będzie opóźniona
Jak wybiera się biskupów?
Najpierw odbywają się konsultacje w kraju. To mieści się w kompetencjach nuncjusza, który potem posyła do Watykanu tzw. terno, czyli trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta