Kwoty wolne od potrąceń w 2013 r.
Nie ma jednej stawki wolnej od zajęć. Parametr ten nalicza się od minimalnego wynagrodzenia netto, które ma różne wysokości, bo zależy od wskaźników podatkowych
Podstawą wymiaru kwot wolnych przy obowiązkowych potrąceń jest minimalna płaca netto (art. 871 § 1 k.p.), a więc minimalne wynagrodzenie brutto pomniejszone o:
- składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika, potrącone w danym miesiącu z jego środków przez płatnika,
- zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadzoną za ten miesiąc do urzędu skarbowego,
- pełną składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru (interpretacje Departamentu Prawnego GIP z 16 października 2007 r., GPP-416-4560-465/07/PE, oraz Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 16 października 2007 r.).
Jednak tak jak nie ma jednej minimalnej pensji netto, tak nie ma też jednej kwoty wolnej od potrąceń. A to dlatego, że do podwładnych mogą mieć zastosowanie różne koszty uzyskania przychodu, stopy procentowe zaliczki podatkowej, a podatku niektórych z nich nie obniża się o miesięczną kwotę zmniejszają zaliczkę (46,33 zł).
Konkretne wartości procentowe kwot wolnych od obowiązkowych potrąceń z wynagrodzenia za pracę, w relacji właśnie do minimalnej pensji, podaliśmy w tabelce na str. … . Aby obliczyć ich wartości kwotowe, najpierw trzeba ustalić podstawę ich wymiaru (minimalne wynagrodzenie netto) w sześciu wersjach.
Adekwatnie do etatua
Kwoty wolne od obowiązkowych potrąceń z wynagrodzenia za pracę są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta