Nawet rozstanie i śmierć nie przerywają zajęć
Po zakończeniu współpracy stron zajęcie wynagrodzenia wciąż obowiązuje. I to nawet wtedy, gdy zwolniony znalazł nowe zajęcie (art. 884 § 1 k.p.c., art. 72 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wyroki SN: z 12 maja 2005 r., I PK 248/04; PSNP 2006/1-2/12 i z 14 października 1997 r., I PKN 319/97; OSNAP 1998/15/450).
Jakie formalności
Dotychczasowy pracodawca musi odnotować zajęcie komornicze w świadectwie pracy, określając w ust. 5 zatytułowanym „Informacje o zajęciu wynagrodzenia”: komornika / organ egzekucyjny, sygnaturę sprawy egzekucyjnej i wysokość potrąconych kwot.
Gdy dotychczasowy pracodawca zna nowego, przekazuje mu pismo organu egzekucyjnego o zajęciu płacy oraz dokumenty z tym związane, informując o tym dodatkowo organ egzekucyjny. Od chwili dojścia tego zawiadomienia do kolejnego zakładu następuje zajęcie należności u niego. Nie zwalnia to jednak z funkcji poborcy poprzedniego pracodawcy. Ma on obowiązki egzekucyjne aż do czasu odwołania zajęcia.
Nowy pracodawca, któremu przyjmowana do pracy osoba przedstawia świadectwo pracy ze wzmianką o potrąceniach, musi o tym poinformować niezwłocznie dotychczasowego pracodawcę oraz organ egzekucyjny (art. 884 § 2 i 3 k.p.c. oraz art. 75 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta