Ile można zabrać z zasiłku
Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego są dla pracodawcy jeszcze bardziej nietykalne niż wynagrodzenie za pracę wypłacane zatrudnionemu
Zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, wyrównawcze oraz świadczenie rehabilitacyjne finansowane z ubezpieczenia społecznego ma obowiązek wypłacać w danym roku ten pracodawca, który 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Obowiązek wypłaty tych świadczeń wiąże się również z koniecznością dokonywania z nich potrąceń.
Bez zgody pracownika z zasiłku można dokonywać tylko potrąceń w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej, stosując przy tym odpowiednie maksymalne dopuszczalne kwoty potrącenia oraz kwoty wolne (obowiązkowe potrącenia z zasiłków). Do egzekucji z należności określonych w ustawie zasiłkowej stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej (art. 833 § 5 k.p.c., art. 139 i następne ustawy emerytalnej). Podstawą wymiaru potrąceń jest kwota zasiłku / świadczenia rehabilitacyjnego netto, czyli kwota brutto po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.
Na zaległe alimenty
Maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia na rzecz świadczeń alimentacyjnych to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta