Przedsiębiorca ma prawo powrócić do starych zasad
Firma rozważająca wprowadzenie innego okresu rozliczeniowego powinna wziąć pod uwagę to, że jej decyzja będzie dotyczyć odległych terminów. Wymaga to zatem umiejętności perspektywicznego planowania
Przedsiębiorca może też dokonać zmiany roku podatkowego skutkującej tym, że jego rok podatkowy ponownie będzie się pokrywać z rokiem kalendarzowym.
Przykład
Spółka XYZ przyjęła pierwotnie za rok podatkowy i obrotowy okres od 1 września do 31 sierpnia. Zatem 31 sierpnia 2013 r. kończy się jej rok podatkowy. Spółka planuje dokonać zmiany roku podatkowego, spełniając oczywiście wszystkie wymagane, opisane wcześniej warunki.
Zamierza wybrać rok podatkowy i obrotowy tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka XYZ zobowiązana będzie do złożenia do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o zmianie roku podatkowego do 30 września br. Pierwszy po zmianie rok podatkowy i obrotowy spółki będzie obejmował okres od 1 września 2013 r. do 31 grudnia 2014 r., a więc rok ten będzie trwał 16 miesięcy. Dopiero kolejny rok podatkowy spółki XYZ będzie tożsamy z rokiem kalendarzowym – rokiem 2015.
Trzeba więc mieć na uwadze, że zmiana roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta