Obligatoryjne ujęcia krok po kroku
Pomniejszeń na rzecz obowiązkowych potrąceń należy dokonywać od zsumowanych składników płacy i świadczeń wypłaconych pracownikowi w jednym miesiącu
Wobec licznych kontrowersji na tym tle, takie właśnie założenie przyjęliśmy w niniejszym poradniku. Po opisaniu najważniejszych zasad ochrony wynagrodzenia za pracę przed egzekucją można przejść do przedstawienia sposobu ustalania potrąceń i ich dokonywania. Oto one:
KROK 1. Ustalenie podstawę dokonania potrącenia
Podstawą do potrącenia jest wynagrodzenie netto pracownika, czyli po odliczeniu kwoty brutto składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (zwykle 13,71 proc. pensji brutto), zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz pełnej składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru (pismo departamentu prawnego MPiPS z 16 października 2007 r.).
Jeśli w jednym miesiącu podwładny otrzymuje różne świadczenia (np. wynagrodzenie, nagrodę jubileuszową, odprawę emerytalną, ekwiwalent za urlop), wszystkie tworzą pojedynczą podstawę dokonania potrącenia.
KROK 2. Oszacowanie maksymalnej dopuszczalnej kwoty potrącenia
Najwyższą stawkę, jaką można ściągnąć, ustala się jako odsetek pensji netto podwładnego (podstawy dokonania potrącenia) - w zależności od rodzaju potrącenia 3/5 albo 1/2 wynagrodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta