Przedsiębiorca może się ubiegać o pracownicze świadczenie
Prowadzenie biznesu nie musi być przeszkodą w uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury. Wystarczy, że zatrudnienie na umowę ustanie nie wcześniej niż w dniu zgłoszenia wniosku o jej przyznanie
- Mam udokumentowane ponad 34 lata i 6 miesięcy stażu emerytalnego. Od roku prowadzę działalność gospodarczą. W lipcu 2013 r. ukończę 60 lat i mam zamiar złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę. Słyszałem, że przedsiębiorca, aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, musi być pracownikiem przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o emeryturę. Czy w związku z tym muszę zakończyć działalność gospodarczą i przepracować 6 miesięcy na umowę o pracę? – pyta czytelnik.
Nie.
Zatrudnienie na umowę o pracę może trwać równolegle z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie przeszkadza to w uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury, pod warunkiem że umowa o pracę nie zostanie rozwiązana przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.
Krąg uprawnionych
Emeryturę w wieku niższym niż powszechny może uzyskać pracownik urodzony w latach 1949–1968, jeśli spełni warunki określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Zgodnie z jej art. 29 chodzi przede wszystkim o przesłanki, na jakich na takie świadczenie przechodzą osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., tj.:
- w przypadku kobiet – ukończenie 55 lat, co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy bądź 20 takich lat przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta