Macierzyński okres przejściowy
Rodzice, którzy chcą skorzystać z dodatkowych tygodni wolnego na dziecko, muszą na czas dopełnić formalności. W przeciwnym razie przepadnie im prawo do rocznej, płatnej opieki nad potomkiem
Z wydłużonego, 6-tygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego na jedynaka lub 8-tygodniowego na wiele pociech co do zasady mogą skorzystać tylko ci rodzice, którzy wybrali całość podstawowej części macierzyńskiego.
Obowiązuje bowiem reguła, że między poszczególnymi częściami rodzicielskiego wolnego (urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski) nie może być żadnej przerwy. Tak stanowi art. 1821 k.p. Wyjątek od zasady bezpośredniości opiekuńczych urlopów wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy.
Tydzień na decyzję
Zgodnie z art. 31 i 32 nowelizacji kodeksu pracy pracownik, rodzic dziecka urodzonego w 2013 r., który w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 17 czerwca br., nie był na dodatkowym macierzyńskim, ma prawo do „uzupełniającej" jego części. Jest to okres urlopu dodatkowego w wymiarze różnicy między nowym a dotychczasowym wymiarem. Przysługuje mu także zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, jeśli do 24 czerwca zadeklarował chęć skorzystania z tego uprawnienia.
Taką drugą szansę na pieniądze ze świadczeń miały więc te osoby, które np. wzięły tylko podstawową część urlopu macierzyńskiego i wróciły do pracy albo przed porodem wykorzystały dwutygodniową, przedporodową część urlopu macierzyńskiego. Także rodzic dziecka urodzonego w 2013 r., który wybrał jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta