Niektórzy budują, inni burzą drugi filar
Polska to niejedyny kraj regionu wprowadzający zmiany w systemie emerytalnym. Część rządów drugi filar dopiero wprowadza, inni go reformują lub ograniczają, a niektórzy faktycznie likwidują.
Podczas debaty nad kształtem polskiego systemu emerytalnego często można było usłyszeć z ust ekspertów ostrzeżenia przed węgierskim przykładem. Centroprawicowy rząd kierowany przez Viktora Orbana zdecydował się bowiem na faktyczną nacjonalizację aktywów OFE.
W 1998 r. wprowadzono na Węgrzech podobną reformę emerytalną jak w Polsce. Obok państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych powstały prywatne fundusze emerytalne, do których przynależność była obowiązkowa. W 2010 r. wybory parlamentarne miażdżącą większością wygrała partia Fidesz Viktora Orbana. Nowy rząd w ciągu kilku miesięcy przygotował rewolucyjne zmiany w systemie emerytalnym. Klientom OFE dano wybór: albo zgodzą się na to, by na początku 2011 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta