Tego jeszcze nie było dla pracujących opiekunów
Urlop rodzicielski to nowy 26-tygodniowy rodzaj wolnego. Jest dla pracownika przywilejem, a nie obowiązkiem. Ma umożliwić rozłożenie w dłuższym czasie obowiązków opiekuńczych nad dzieckiem na ojca i matkę
Nowość polega także na tym, że ten okres jest płatny. Podczas niego rodzic dostaje zasiłek macierzyński, choć w zależności od terminu, kiedy się zdecyował na urlop, świadczenie będzie otrymywał w różnej wysokości.
Jak w Unii
Nowy przywilej pracującym rodzicom nadała ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodekse pracy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2013 r., poz. 675, dalej nowelizacja kodeksu pracy). Poza wspieraniem rodzin i uelastycznienim zasad opieki nad dzieckiem wpływ na to miały unijne regulacje o urlopie rodzicielskim. Chodzi o dyrektywę z 8 marca 2010 r. 2010/18 UE w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC (europejskie międzybranżowe organizacje partnerów społecznych) oraz uchylającej dyrektywę 96/34/WE (Dz.U. L 68 z 18.3.2010, str. 13-20).
Nakazuje ona państwom Unii Europejskiej wprowadzić rozwiązania zachęcające ojców do brania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Kolejny etap jej wdrożenia ma polegać na projektowanych zmianach w naszym kodeksie pracy, a dotyczących urlopu wychowawczego.
Choć w UE obowiązuje różny wymiar urlopów rodzicielskich i różne są poziomy ich finansowania, to dzięki wprowadzeniu czerwcowych rozwiązań uprawnienia pracujących polskich rodziców nie odbiegają już tak znacznie od poziomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta