Reforma polityki rolnej na finiszu
Unia Europejska | Niewiele zostało z ambicji prowadzenia bardziej zielonej wspólnej polityki rolnej. Polscy gospodarze mogą się z tego tylko cieszyć.
Korespondencja z Brukseli
Po blisko trzech latach negocjacji Unia Europejska uzgodniła wczoraj reformę wspólnej polityki rolnej. Obok polityki spójności to drugi kluczowy pod względem wartości unijny obszar wydatków. Rocznie idzie na nią blisko 40 procent ze wspólnego budżetu.
Państwa oddały w zamian suwerenność w zarządzaniu rolnictwem, dlatego tak ważne są zasady ustalone na poziomie unijnym. To one determinują wielkość dopłat bezpośrednich dla rolników, instrumenty wsparcia, interwencje rynkowe, zasady kształtowania struktury gospodarstw rolnych i wiele innych.
Nowy zestaw reguł będzie obowiązywał od 2014 roku (z wyjątkiem tych punktów, dla których wynegocjowano okresy przejściowe). Dla polskich rolników zmieni się niewiele, choć początkowo rząd wyrażał spore obawy związane z reformą.
– Wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta