Obowiązki zawodowe i opieka jednocześnie – dlaczego nie?
Ten, kto zajmuje się dzieckiem na dodatkowym urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, może połączyć to z pracą w dotychczasowej firmie
Nowelizacja kodeksu pracy zachowała dla pracujących rodziców taki przywilej podczas dodatkowej części urlopu macierzyńskiego. Nieznacznie zmieniła jednak pewne wymagania formalne (art. 1821 § 5 i 6 k.p.).
Podobne uprawnienia mają także ci, którzy korzystają z 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego i tu obowiązują te same zasady. Zapewnia to art. 1821a § 6 k.p., który nakazuje odpowiednio stosować do tej formy opieki art. 1821 § 5 i 6 k.p.
Nie ma także różnic w tych prawach dla rodziców adopcyjnych. Ci mogą połączyć wychowanie przyjętego dziecka z częściową pracą podczas dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 4 k.p.) oraz urlopu rodzicielskiego (art. 183 § 5 k.p.). Zatem tylko podczas tych okresów sprawowania pieczy nad potomstwem wolno ich część poświęcić na wdrożenie się do zadań służbowych.
Choć kodeks pracy tego wprost nie zabrania, to przepis o łączeniu pracy z opieką nie umożliwia tego podczas pierwszej, podstawowej i obligatoryjnej części urlopu macierzyńskiego. Wynika to z naturalnego przeznaczenia tego okresu na zajmowanie się noworodkiem oraz powrót matki do pełni sił po ciąży i porodzie.
Tylko połówka
Nowelizacja kodeksu pracy zapewniła jednak szefom większą elastyczność przy podejmowaniu decyzji w sprawie łączenia urlopu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta