Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po nowelizacji nie jest łatwo układać harmonogramy

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Nie jest łatwo po nowelizacji planować załodze grafiki
źródło: Rzeczpospolita
Nie jest łatwo po nowelizacji planować załodze grafiki
Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Prasołek

Szef może wyłączyć tzw. dobę pracowniczą i jednocześnie nie określać widełek, w których etatowiec decyduje o godzinie rozpoczęcia zadań. W takim wypadku brak rozkładu uniemożliwi świadczenie pracy, bo podwładny nie będzie wiedział o obowiązujących go godzinach zajęć w poszczególnych dniach

Ostatnie modyfikacje w przepisach dotyczących czasu pracy weszły w życie 23 sierpnia br. mocą ustawy z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2013 r., poz. 996). Wprowadziły one nowe obowiązki pracodawców przy planowaniu czasu pracy załogi, modyfikując jednocześnie kilka utrwalonych zasad.

Część zmian należy ocenić pozytywnie, np. możliwość sporządzania harmonogramów jedynie w wersji elektronicznej czy jednoznaczne rozstrzygnięcie, że nie trzeba ich opracować z góry na cały okres rozliczeniowy. Z drugiej jednak strony nowe regulacje budzą sporo wątpliwości, a wnikliwa analiza ich literalnego brzmienia pozostawia wiele do życzenia.

WĄTPLIWOŚĆ 1. Kiedy można nie tworzyć rozkładu

Przypadki, w których pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładów czasu pracy, wyczerpująco reguluje art. 129 § 4 k.p. Obejmuje on sytuacje, gdy rozkład czasu pracy etatowca wynika z prawa pracy, obwieszczenia z art. 150 § 1 k.p. lub z umowy o pracę (pkt 1), ewentualnie zatrudnienia w systemie zadaniowym (pkt 2). Regulacje te nie budzą wątpliwości, gdyż pierwsza z nich obejmuje zatrudnionych w stałych godzinach, których rozkład wynika z powszechnych przepisów, postanowień układu zbiorowego bądź regulaminu pracy lub z samej umowy. Druga z kolei odnosi się do systemu, w zakresie którego rozkład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament