Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy i braki unormowań rachunkowości budżetowej

23 września 2013 | Ekspert księgowy | Wojciech Rup

Jednostki samorządowe mogą prowadzić ewidencję kosztów m.in. tylko na kontach zespołu 5. Jednak rozporządzenie przewiduje sporządzanie rachunku zysków i strat jedynie w wersji porównawczej

Od czasu utworzenia samorządu terytorialnego w wolnej Polsce, czyli od 1990 r., skarbnicy jednostki samorządu terytorialnego (dalej: jst) oraz księgowi jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych zmagają się z problemami prowadzenia rachunkowości według unormowań prawnych, które zawierają przepisy błędne merytorycznie oraz wewnętrznie sprzeczne.

Zmiany są...

Rachunkowość budżetowa ewoluowała wraz ze zmianami finansów publicznych, jednak w wielu przypadkach unormowania rachunkowości budżetowej nie nadążały za zmianami zasad gospodarki finansowej. Przykładem tego może być nieuregulowanie do dzisiaj sprawy ewidencji i rozliczenia VAT w kontekście ustalania dochodów i wydatków budżetowych.

Niekiedy reakcją na zmiany w finansach publicznych było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament