Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się umawiać z wykonawcą domu, by nie płacić dwa razy za to samo

23 września 2013 | Nieruchomości
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Poradnik | Indywidualny inwestor, mały dom, znajoma ekipa budowlana i propozycja: „po co spisywać umowę, zrobimy, jak trzeba". 
Czy warto ryzykować? Jak umawiać się z wykonawcą, by wziął odpowiedzialność za prowadzone roboty?

Rz: Nadal zdarza się, że pan Stasiek z ekipą stawia mury domu bez umowy, na gębę. Dlaczego warto zawierać na piśmie umowę z wykonawcą, który ma postawić dom jednorodzinny?

Marcin Zadrożny: Decydując się na budowę domu, należy pamiętać, że zawarcie prawidłowej pod względem prawnym umowy zabezpieczy interesy właściciela przyszłego domu. Umowa zagwarantuje też bezpieczeństwo w przypadku ewentualnych problemów, które mogą wystąpić w trakcie realizacji prac przez wykonawcę na działce inwestora.

To prawda, że na rynku działa wiele małych podmiotów, które oferują usługi wybudowania domu. Należy jednak pamiętać, że nawet z taką małą firmą należy podpisać umowę o odpowiedniej treści, której stronami będzie inwestor oraz wykonawca obiektu.

Jaką umowę należy zawrzeć?

Tego typu umowa należy do tzw. umów nazwanych. Umowa o roboty budowlane uregulowana jest w kodeksie cywilnym w art. 647–658. W swym zakresie bardzo przypomina umowę o dzieło.

Z orzecznictwa wynika, że zasadniczym kryterium rozróżnienia umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań prawa budowlanego, które reguluje cały proces realizacji inwestycji (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 1998 r., sygn. akt II CKN 653/97, z dnia 7 grudnia 2005 r. etc.). Zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament