Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zaliczkę obejmującą 100 proc. ceny

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski
Marek Piotrowski doradca podatkowy prowadzący w Krakowie własną kancelarię
źródło: Rzeczpospolita
Marek Piotrowski doradca podatkowy prowadzący w Krakowie własną kancelarię

Kwoty otrzymane na dostawy towarów lub świadczenie usług, które zostaną zrealizowane w następnych okresach sprawozdawczych, nie są przychodem. Będą nim w chwili wykonania czynności, na poczet której zostały zapłacone

Poprawne rozliczenie otrzymanej przez przedsiębiorcę od jego kontrahenta zaliczki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że poszczególne regulacje ustaw podatkowych odmiennie traktują to zagadnienie.

I tak inaczej kwalifikowane są zaliczki na gruncie regulacji ustawy o VAT, odmiennie natomiast w świetle regulacji ustawy o PIT i ustawy o CIT. Dodatkowe wątpliwości stwarza także sytuacja, w której otrzymana zaliczka bądź przedpłata ma wysokość 100 proc. należnej przedsiębiorcy kwoty z tytułu przyszłej dostawy towarów lub usług.

Dopiero w chwili sprzedaży

Całkowicie odrębną kwalifikację otrzymanej zaliczki przewidują przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT.

Za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT.

Jednocześnie, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu (z zastrzeżeniem regulacji szczególnych wskazanych w art. 14 ust. 1e, 1h i 1i) uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament