Jak rozliczyć zaliczkę obejmującą 100 proc. ceny
Kwoty otrzymane na dostawy towarów lub świadczenie usług, które zostaną zrealizowane w następnych okresach sprawozdawczych, nie są przychodem. Będą nim w chwili wykonania czynności, na poczet której zostały zapłacone
Poprawne rozliczenie otrzymanej przez przedsiębiorcę od jego kontrahenta zaliczki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że poszczególne regulacje ustaw podatkowych odmiennie traktują to zagadnienie.
I tak inaczej kwalifikowane są zaliczki na gruncie regulacji ustawy o VAT, odmiennie natomiast w świetle regulacji ustawy o PIT i ustawy o CIT. Dodatkowe wątpliwości stwarza także sytuacja, w której otrzymana zaliczka bądź przedpłata ma wysokość 100 proc. należnej przedsiębiorcy kwoty z tytułu przyszłej dostawy towarów lub usług.
Dopiero w chwili sprzedaży
Całkowicie odrębną kwalifikację otrzymanej zaliczki przewidują przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT.
Za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu (z zastrzeżeniem regulacji szczególnych wskazanych w art. 14 ust. 1e, 1h i 1i) uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta