Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Znowelizowano zasady zwolnienia z VAT

23 września 2013 | Ekspert księgowy | Marek Piotrowski

Od przyszłego miesiąca nie tylko producenci żywności będą mogli korzystać z preferencji. Towary przekazywane na cele dobroczynne nie zostaną obciążone daniną także wtedy, gdy darczyńcą będzie hurtownik lub hipermarket

Wchodząca w życie 1 października 2013 r. nowelizacja zasad zwolnienia z VAT przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wnosi istotne zmiany do podatkowych rozliczeń.

Zasadą wynikającą z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT jest, że za odpłatną dostawę towarów, a zatem czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, uznaje się również wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z definicji

Następstwem takiej kwalifikacji jest uznanie za czynność podlegającą opodatkowaniu także przekazania artykułów spożywczych na cele dobroczynne. Niemniej w tym zakresie przewidziane zostało zwolnienie od podatku, z którego do 30 września 2013 r. korzystać mogą wyłącznie producenci żywności.

Wąskie grono uprawnionych

Taka konstrukcja prawna właściwie wyłącza podatników innych niż producenci żywności z możliwości wspierania organizacji pożytku publicznego poprzez nieodpłatne przekazanie produktów spożywczych na cele charytatywne. W efekcie hamuje to rozmiar strumienia darowizn artykułów spożywczych, które mogłyby trafiać w ręce podmiotów trudniących się działalnością charytatywną....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament