Inwestycje dofinansowane przez Brukselę z kredytem bankowym
Opłaty i oprocentowanie pożyczek współfinansujących projekty dotowane z UE są niższe od standardowych.
Przedsiębiorstwo ubiegające się o dofinansowanie musi znajdować się na terenie Polski, powinno być w dobrej kondycji finansowej, a jego właściciele nie mogą mieć problemów z prawem. To podstawowe założenia do ubiegania się o dotacje unijne. Fundusze unijne można uzyskać między innymi na dofinansowanie pensji pracowników i ich kształcenie, na rozwój technologiczny czy na inwestycje.
Środki z unijnych funduszy przeważnie są wypłacane jako refundacja kosztów już poniesionych. Co oznacza, że przedsiębiorca najpierw musi zdobyć środki na sfinansowanie planowanej inwestycji, a później dostanie ich zwrot. W przypadku braku odpowiednich funduszy firmy mogą skorzystać w bankach z kredytów dla przedsiębiorstw ubiegających się o dotację z Unii Europejskiej.
Banki oferują kredyty pozwalające na uzyskanie funduszy pokrywających zarówno koszty podlegające refundacji ze środków unijnych, jak i te, które refinansowaniu nie podlegają. Są one udzielane na innych warunkach niż oferta standardowa. Oprocentowanie kredytów jest niższe, banki pobierają także niższe opłaty i prowizje za złożenie wniosku i jego rozpatrzenie. Plusem oferty jest możliwość karencji spłaty kredytu – do dwóch lat. Wymagany wkład własny to około 10 proc. wartości projektu netto. Na wkład własny można także wziąć kredyt lub pożyczkę. Przeważnie banki nie pobierają prowizji za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta