Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki nie tylko korporacyjne

23 września 2013 | Ekspert księgowy | Małgorzata Łamek Michał Bogacz
źródło: Rzeczpospolita

Połączenie spółek jest przykładem przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Pracownicy z miesięcznym wyprzedzeniem powinni być poinformowani o jego planowanej dacie

Zgodnie z art. 494 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca (lub spółka nowo zawiązana) wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Samo połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej. Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane automatycznie, bez konieczności przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Zezwolenia i koncesje do przejrzenia

Zgodnie z zasadą pełnej sukcesji na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek z łączących się spółek.

Uwaga! Wyjątek w tym zakresie może jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament