Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedpłata jest obrotem dla celów podatku od towarów i usług

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski
Marek Piotrowski doradca podatkowy prowadzący w Krakowie własną kancelarię
źródło: Rzeczpospolita
Marek Piotrowski doradca podatkowy prowadzący w Krakowie własną kancelarię

Jeżeli kwota zadatku czy raty otrzymanych przed dniem zrealizowania transakcji obejmuje całą należność sprzedawcy, to nie wystawia się faktury końcowej

Na gruncie VAT otrzymanie zaliczki lub innej formy przedpłaty uznawane jest za obrót, a tym samym kwota otrzymanej zaliczki kwalifikowana jest jako podstawa opodatkowania.

Wynika to z art. 29 ust. 2 ustawy o VAT, który mówi, że jeśli pobrano zaliczki, raty przedpłaty lub raty, to obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat pomniejszona o przypadającą na nie kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Oznacza to, że niemal każda otrzymana przez podatnika przedpłata, rata, zadatek lub zaliczka stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bez względu na jej procentową wartość określoną w stosunku do ogółu przyszłej należności. Zarazem art. 19 ust. 11 ustawy o VAT stanowi, że jeżeli podatnik przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymał część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, to obowiązek podatkowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament