Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprawnie skonsolidować biznes

23 września 2013 | Ekspert księgowy | Michał Bogacz Małgorzata Łamek

W wyniku połączenia spółek na podmiot nowo zawiązany lub przejmujący co do zasady przechodzą wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki firmy przejmowanej

Dla wielu przedsiębiorców na pewnym etapie działalności nadchodzi moment, w którym dla dalszego rozwoju biznesu niezbędne jest połączenie sił z innym podmiotem. Z drugiej strony właściciele spółek często podejmują decyzję o połączeniu należących do nich przedsiębiorstw. Celem jest w tym przypadku popularne dziś bardziej niż w przeszłości cięcie kosztów. Niezależnie od przyczyn wartością dodaną konsolidacji jest najczęściej zwiększenie udziału w rynku, rozwój przedsiębiorstwa oraz wzmocnienie danej marki.

W przypadku spółek najczęstszym sposobem ich konsolidacji jest połączenie. Pozwala to na zachowanie ciągłości biznesowej wszystkich łączonych przedsiębiorstw. Proces połączenia spółek nie należy jednak do łatwych. Wymaga on starannego zaplanowania, także pod względem prawnym i podatkowym oraz odpowiedniego rozłożenia czynności w czasie.

Przepisy precyzują poszczególne działania niezbędne do połączenia, jednak regulacje w tym zakresie znajdują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament