Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżony VAT na usługi budowlane w obiektach szpitala

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Jarosław Piątek

Interpretacja podatkowa co do zasady chroni podatnika, który o nią występuje. W uzasadnionych sytuacjach pośrednio może pełnić taką funkcję także dla podmiotu, którego dotyczy stan faktyczny opisany we wniosku składanym do MF

Tak wynika z wyroku NSA z 22 maja 2013 r. (I FSK 863/12).

Sprawa dotyczyła firmy budowlanej, która jako podwykonawca świadczyła usługi budowlane w obiektach szpitala psychiatrycznego. Usługi te opodatkowane zostały obowiązującą wówczas 7-proc. stawką VAT, na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o podatku od towarów i usług .

Możliwość zastosowania tej stawki VAT wynikała z interpretacji ministra finansów, do którego z zapytaniem w tej sprawie wystąpił szpital. Dodatkowo szpital posiadał interpretację urzędu statystycznego, z której wynikało, że obiekty szpitala sklasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie 1264.

Na tej podstawie do kalkulacji ceny prac zlecanych przez szpital dla potencjalnych wykonawców w trybie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych przyjęto w ramach przetargu obniżoną 7-proc. stawkę VAT.

Na początek kontrola u podwykonawcy

W wyniku kontroli skarbowej, przeprowadzonej u jednego z podwykonawców realizujących prace budowlane w szpitalu, organy podatkowe stwierdziły nieprawidłowości w zakresie stawki VAT. Fiskus uznał, że analizowane usługi należy opodatkować podstawową 22-proc. stawką VAT. Podatnik wniósł odwołanie od decyzji, ale izba skarbowa podtrzymała stanowisko organu I instancji.

Według fiskusa i WSA tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament