Berlin odpowiedzialny za Europę
Reforma Unii i relacje z Rosją – przed tymi strategicznymi wyzwaniami stanie nowy niemiecki rząd.
Korespondencja z Brukseli
To były najważniejsze wybory krajowe w Unii Europejskiej. Częściowo dlatego, że Niemcy to największy kraj Wspólnoty. Ale bardziej nawet z powodu wyzwań, przed którymi stoi dziś UE.
– Gdyby ważyły się losy polityki obronnej, patrzylibyśmy z uwagą na wybory we Francji czy Wielkiej Brytanii. Gdyby na szali leżały relacje z sąsiadami ze Wschodu, istotne byłyby wybory w Polsce. Dla relacji śródziemnomorskich z pewnością liczyłyby się wybory w Hiszpanii. Ale dziś najważniejsze w UE są kwestie finansowe i architektura gospodarcza UE. Niemcy mają najgrubszy portfel i to one dźwigają ciężar odpowiedzialności – mówi „Rz" Rafał Trzaskowski, eurodeputowany PO.
W krótkim terminie Berlin będzie musiał zdecydować, co z kolejnym pakietem pomocowym dla Grecji, a może także dla Portugalii. To, że jakaś nowa forma zasilenia jest potrzebna, przyznał już w czasie kampanii minister finansów Wolfgang Schäuble. Dyskusja nad szczegółami została jednak odłożona na później, żeby nie drażnić niemieckich wyborców doniesieniami o zastrzykach finansowych dla krajów w kryzysie.
Na kilka miesięcy została też zamrożona debata o mechanizmie uporządkowanej upadłości banków. On też miałby przewidywać jakąś formę wspierania jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta