Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od zera do 7,2 mld dolarów

23 września 2013 | Ekonomia | The Wall Street Journal
Nokia nie zniknie, nadal będzie poważnym graczem na rynku nowych technologii
źródło: Bloomberg
Nokia nie zniknie, nadal będzie poważnym graczem na rynku nowych technologii
źródło: Rzeczpospolita

Nokia była w beznadziejnej sytuacji. Ale to nie oznacza, że stała się ofiarą.

John D. Stoll

Większość ludzi przestanie zwracać uwagę na fińską firmę, gdy w marcu przejmie ją Microsoft. Nokia nie zniknie jednak z mapy biznesowej. Jej 56000 pracowników nadal będzie konkurować z Ericssonem w segmencie sieci bezprzewodowych i z Google, jeżeli chodzi o cyfrowe mapy. Firma będzie również na potęgę inwestować w nowe technologie.

Złe doświadczenia

Perspektywy transformacji Nokii są jednak oparte raczej na tym, czym firma nie była, niż na tym czym, może się stać. W ostatnich latach klienci bezprzewodowi niekiedy unikali fińskiego koncernu, w obawie, że produkcja telefonów ostatecznie zatopi cały statek. Także duże inwestycje w projektowanie map były de facto ignorowane przez potencjalnych nabywców, którzy nie chcieli kupować oprogramowania od firmy specjalizującej się w produkcji sprzętu.

– Nasi klienci zainwestowali bardzo wiele w nasze produkty i w nas – mówił przewodniczący rady nadzorczej, Risto Siilasmaa, podczas wywiadu udzielonego w tym tygodniu. Wszelkie obawy dotyczące naszej długoterminowej strategii źle temu służyły. Teraz zostały rozwiane.

W wywiadach szefowie Nokii – którzy po raz pierwszy mówią otwarcie o tej transakcji od czasu jej zawarcia – prezentują zupełnie inną kulturę korporacyjną, niż można by się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament