Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Afryka to inwestycyjne eldorado

23 września 2013 | Ekonomia | Andrzej Talaga
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Marek Garztecki. Rozmowa z afrykanistą, ambasadorem RP w Angoli i pięciu innych krajach afrykańskich.

Rz: Czarny Ląd kusi zagranicznych inwestorów, w analizach ekonomicznych czytamy wręcz o dekadzie Afryki. Według raportów Stratforu właśnie ten kontynent, a przynajmniej jego cztery kraje, zastąpią Chiny w roli lidera wzrostu PKB. Podziela pan ten pogląd?

Marek Garztecki: Afryka ma duży potencjał, ale i duży problem – brak wykształconych kadr, a co za tym idzie kultury nowoczesnej pracy. Pod tym względem Azja zdecydowanie góruje, Chiny na przykład mogą się pochwalić masową edukacją niezłej jakości. Państwa afrykańskie narzekają, że firmy zachodnie do wszystkiego ściągają swoich pracowników, nawet do przysłowiowego stukania młotkiem, ale tam naprawdę brakuje kadr, inwestorzy narzekają na etykę pracy. To jednak bardziej kwestia kulturowego niedopasowania. Afrykanie nie są leniwi, ciężko harują, ale nie znają naszej organizacji pracy.

Co zatem może być impulsem rozwojowym Afryki?

Jest ich kilka. Pierwszy to surowce i rosnący popyt światowy, co bogaci kraje z obfitymi złożami. Drugi – lokalne elity. Pojawiają się w związku z tym fundusze do rozdania, w wielu krajach rządzący zaczynają rozumować w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament