Albo opieka, albo powrót do pracy
Jeśli rodzic wezwany z urlopu wychowawczego do pracy nie stawi się w wyznaczonym terminie, to szef może to uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i zwolnić go dyscyplinarnie
- Dowiedzieliśmy się, że pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. Czy mamy prawo anulować mu resztę urlopu i wezwać do stawienia się w pracy? – pyta czytelnik.
Zanim szef podejmie taką decyzję, powinien wyjaśnić, czy pracownik faktycznie zaniechał sprawowania opieki nad dzieckiem. W czasie pobytu na urlopie wychowawczym podwładny może podjąć zatrudnienie zarówno u swojego, jak i u obcego pracodawcy. Artykuł 1862 § 1 k.p. dopuszcza, że w czasie tego urlopu pracownik może podjąć pracę zarobkową lub inną działalność, jak i naukę albo szkolenie.
Z ograniczeniem
Sformułowanie „podjęcie pracy zarobkowej" należy rozumieć jako zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia czy innej z umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowie o pracę. Podjęcie w trakcie urlopu wychowawczego pracy, działalności albo nauki to samoistna decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta