Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo opieka, albo powrót do pracy

23 września 2013 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli rodzic wezwany z urlopu wychowawczego do pracy nie stawi się w wyznaczonym terminie, to szef może to uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i zwolnić go dyscyplinarnie

- Dowiedzieliśmy się, że pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. Czy mamy prawo anulować mu resztę urlopu i wezwać do stawienia się w pracy? – pyta czytelnik.

Zanim szef podejmie taką decyzję, powinien wyjaśnić, czy pracownik faktycznie zaniechał sprawowania opieki nad dzieckiem. W czasie pobytu na urlopie wychowawczym podwładny może podjąć zatrudnienie zarówno u swojego, jak i u obcego pracodawcy. Artykuł 1862 § 1 k.p. dopuszcza, że w czasie tego urlopu pracownik może podjąć pracę zarobkową lub inną działalność, jak i naukę albo szkolenie.

Z ograniczeniem

Sformułowanie „podjęcie pracy zarobkowej" należy rozumieć jako zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia czy innej z umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowie o pracę. Podjęcie w trakcie urlopu wychowawczego pracy, działalności albo nauki to samoistna decyzja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament