Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezerwa Federalna kontra Golem rynków finansowych

23 września 2013 | Ekonomia | Andrzej Halesiak
źródło: Rzeczpospolita

Znamy już najbardziej wyczekiwaną od miesięcy decyzję Fed. Amerykański bank centralny nie zrobił nic. Jakie to rodzi konsekwencje dla rynków?

Chociaż wszystko wydawało się być dobrze przygotowane (rynki „wyceniły" już redukcję skupu aktywów o 10–15 mld dol. miesięcznie) i wyreżyserowane, to niespodziewanie Fed nie zrobił nic. W efekcie jego decyzja oprócz tego, że była najbardziej wyczekiwana, okazała się także najbardziej zyskowna (lub kosztowna, w zależności od pozycji zajmowanych przed jej ogłoszeniem).

Wydarzenia ostatniego tygodnia skłaniają do postawienia kilku pytań. Po pierwsze dlaczego to właśnie Fed budzi dziś tak wiele emocji, podczas gdy np. ograniczenie płynności przez EBC (o ponad 600 mld euro od końca 2012 r., głównie za sprawą przedterminowych spłat długoterminowych pożyczek dla banków) przeszło w zasadzie bez echa? Po drugie, jakie przesłanki stały za taką, a nie inną decyzją Fed? Wreszcie po trzecie – jakie rodzi ona konsekwencje?

Koncentracja uwagi na tym, co robi Fed, wynika z faktu, że jego decyzje mają najszersze globalne reperkusje. Dotychczasowe działania EBC koncentrowały się na zapewnieniu płynności w europejskim systemie finansowym, a dodatkowa płynność jedynie w ograniczonym zakresie „wylewała się" poza ten system (większość otrzymanych przez banki z EBC środków była utrzymywana na ich kontach w... EBC). Tymczasem pieniądz „drukowany" w USA wychodzi poza bank centralny, podlega dalszej multiplikacji (w formie pożyczek pomiędzy instytucjami finansowymi) i rozlewa się szerokim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9646

Wydanie: 9646

Spis treści
Zamów abonament