Wymagany wkład własny do wspólnej inwestycji
Przedsiębiorca zaangażowany w przedsięwzięcie publiczno-prywatne musi mieć pewność co do swoich praw i obowiązków. Z reguły ponosi on wieloletnie nakłady na przedsięwzięcie, a ich zwrotu może oczekiwać dopiero po wielu latach.
Jedną z podstawowych różnic pomiędzy partnerstwem publiczno-prywatnym, a klasycznym zamówieniem publicznym jest to, że w pierwszym przypadku wykonawca realizuje pojedyncze zadanie (robota budowalna, usługa, dostawa, przy czym możliwa jest także postać zamówienia mieszanego). Natomiast w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) partner prywatny i podmiot publiczny wspólnie realizują (poprzez podział zadań i ryzyk) kompleksowe przedsięwzięcie rozumiane jako budowa lub remont obiektu budowlanego, świadczenie usług, wykonanie dzieła, w szczególności wyposażenie składnika majątkowego w urządzenia podwyższające jego wartość lub użyteczność, lub też inne świadczenie.
Składnik majątkowy
Formuła PPP dopuszcza szereg rozwiązań, a jej zakres przedmiotowy jest niezwykle szeroki. Jednak wspólnym mianownikiem jest to, że przedsięwzięcie PPP musi być zawsze połączone z utrzymaniem lub zarządzaniem składnikiem majątkowym, który jest wykorzystywany do realizacji przedsięwzięcia publiczno-prywatnego lub jest z nim związany. Oznacza to tyle, że nie jest zadaniem partnera prywatnego jedynie wzniesienie czy np. remont obiektu (szpitala, mostu, instalacji przekształcania odpadów itp.), lecz także prowadzenie na nim działalności operacyjnej, najczęściej polegającej na utrzymaniu go w odpowiednim stanie i świadczeniu usług na rzecz użytkowników końcowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta