Trzeba płacić VAT od badań klinicznych
Zwolnienie od podatku od towarów i usług nie przysługuje każdej usłudze w zakresie opieki medycznej, ale tylko takiej, która jest realizowana w ściśle określonym celu, takim jak profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 sierpnia 2013 r. (IBPP3/443-697/13/LŻ).
Podatnik zawarł umowę z firmą prowadzącą badania kliniczne. Na podstawie zawartej umowy pełni on rolę współbadacza, tj. przyjmuje pacjentów, przeprowadza wywiad lekarski, wykonuje badania fizykalne i prowadzi dokumentację medyczną. Według podatnika są to podstawowe medyczne czynności, mieszczące się w pojęciu "usługi medyczne". W konsekwencji, według podatnika, takie czynności wykonywane w ramach umowy z firmą prowadzącą badania kliniczne powinny podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że prawo farmaceutyczne definiuje jednoznacznie, że zasadniczym celem badań klinicznych nie jest sprawowanie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Badania kliniczne to eksperyment medyczny z użyciem produktu leczniczego przeprowadzanego na ludziach. Badania kliniczne nie służą bezpośrednio zdiagnozowaniu konkretnej osoby w procesie już podjętej lub planowanej terapii. W ocenie organu badania kliniczne nad już stosowanymi lub nowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta