Płynność jest sprawą kluczową
Rozmowa | Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
Firma zaczyna mieć problemy z płatnością. Kontrahenci jej nie płacą, ona nie płaci swoich zobowiązań. W którym momencie należy uznać, że jej sytuacja jest już na tyle zła, iż powinno się podjąć kroki zaradcze?
Piotr Kaczmarek-Kurczak: Od razu. Płynność jest sprawą absolutnie kluczową, to nie długi bowiem zabijają firmy, lecz właśnie brak płynności finansowej, kiedy nie można na bieżąco regulować zobowiązań.
Kiedy powinno się przygotować dla niej projekt zarządzania długami?
To zależy. Jeśli problem jest sporadyczny, to da się temu zaradzić bez specjalnego planu, ale jak to się powtarza albo zaburzenia płynności mają wyraźnie strukturalny charakter, to taki plan jest konieczny i warto go przygotować. Czasem wystarczy krótkoterminowy plan rozwiązania tego problemu, np. przesunięcie terminów płatności, renegocjacja stałych zobowiązań, np. czynszu. Rozwiązania długoterminowe obejmują już konkretne narzędzia finansowe, np. renegocjowanie umów, kredyty. Plany warto też przygotowywać (wariantowo) wtedy, gdy bierzemy na siebie duże obciążenie kredytowe. Warto wtedy mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta