Jakie jest znaczenie faktury w procesie o zapłatę wynagrodzenia za usługę
W pozwie zawsze warto jest szeroko przedstawiać okoliczności i dowody związane z zawarciem i wykonaniem umowy oraz wystawieniem i doręczeniem dokumentu sprzedaży.
Faktura jest dokumentem księgowym potwierdzającym sprzedaż. Podatnik VAT czynny dokonujący dostawy czy świadczący usługę na rzecz innego podatnika VAT czynnego ma obowiązek wystawić fakturę i dostarczyć ją nabywcy. Nabywca sam najczęściej domaga się dostarczenia faktury VAT, gdyż jej posiadanie warunkuje prawo nabywcy do odliczenia VAT naliczonego przy zakupionym towarze czy usłudze. Składając pozew o zapłatę wierzytelności objętej fakturą VAT, podatnik VAT może się zastanawiać, czy ma obowiązek powoływać twierdzenia dotyczące wystawienia i doręczenia faktury kontrahentowi oraz czy ma obowiązek okoliczności te udowodnić. Może zdarzyć się, że podatnik wykonał usługę czy wydał towar, jednak mimo obowiązku nie wystawił i nie doręczył nabywcy faktury. Rodzi się wtedy wątpliwość, czy mimo niewystawienia faktury może on skutecznie dochodzić w pozwie zapłaty wynagrodzenia.
Wszystko i bez zwłoki
Zgodnie z art. 6 § 2 kodeksu postępowania cywilnego strony i uczestnicy postępowania obowiązani są przytaczać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody bez zwłoki, aby postępowanie mogło być sprawne i szybkie. Według art. 207 § 6 kpc sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta