Rachunkowość leasingu – nic już nie będzie takie samo
We wrześniu upłynął termin nadsyłania uwag do opublikowanego w maju przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) projektu nowego standardu rachunkowości dotyczącego umów leasingu.
Mariola M. Szczesiak, dyrektor w Dziale Audytu Instytucji Finansowych w KPMG w Polsce
Magdalena Szymańska-Serwa, starszy menedżer w Dziale Audytu Instytucji Finansowych w KPMG w Polsce
Projekt ten jest ostatnim etapem prowadzonego od kilku lat (wspólnie z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej – FASB) przedsięwzięcia mającego na celu wypracowanie nowego podejścia do rozliczania umów leasingu. Nowy standard ma zastąpić stosowany dziś Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 17 Leasing (MSR 17). Wszystko wskazuje na to, że wkrótce rachunkowość umów leasingu, jaką znamy, przejdzie do historii.
Obecnie mamy do czynienia z dwoma typami leasingu, a klasyfikacja do typu określa sposób ujęcia danej umowy w księgach rachunkowych:
– leasing finansowy, w którym następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i korzyści z tytułu posiadania środka trwałego na leasingobiorcę - przedmiot umowy jest wówczas ujmowany w księgach leasingobiorcy jako środek trwały, a obowiązek przyszłych płatności z tytułu leasingu jako zobowiązanie;
– leasing operacyjny, w którym ryzyko związane z przedmiotem leasingu ponosi leasingodawca - przedmiot leasingu pozostaje w jego księgach, a leasingobiorca wykazuje zobowiązania z tytułu płatności leasingowych pozabilansowo. Przedstawione powyżej zróżnicowane podejście powoduje, że umowy, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta