Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak można zabezpieczyć się na wypadek choroby

18 października 2013 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

Aby zapewnić sobie prawo do zasiłku w czasie zwolnienia lekarskiego czy urlopu macierzyńskiego, przedsiębiorca musi zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego i ustalić wysokość składki, od której zależy kwota tego świadczenia.

Zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 5 i 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe, z którego należą się zasiłki w czasie zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego jest – zgodnie z art. 11 ust 2 wspomnianej wyżej ustawy dobrowolne.

Aby uzyskać prawo do tych świadczeń przedsiębiorca musi więc najpierw zgłosić się do tych ubezpieczeń i ustalić prawidłową wysokość składki za poszczególne ubezpieczenia. Zaniżenie składki na ubezpieczenie chorobowe, lub nieopłacenie jej w terminie powoduje bowiem utratę prawa do świadczeń. Co ważne przedsiębiorca ma dużą swobodę w ustalaniu wysokości składki na to ubezpieczenie, może więc łatwo podwyższyć przysługujący mu zasiłek. Taką możliwość potwierdził zresztą Sąd Najwyższy w uchwale z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. II UZP 1/10).

Z opisanych w tym poradniku zasad ustalania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne mogą skorzystać osoby wymienione w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli

- osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą

- twórcy i artyści,

- wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich,

- osoby prowadzące niepubliczne szkoły, inne formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9668

Wydanie: 9668

Spis treści
Zamów abonament