Samochód za gotówkę, na kredyt lub w leasing
Samochód to jedno z kluczowych narzędzi pracy. Firmy szukają optymalnych form finansowania zakupu floty. Najbardziej popularne są leasing oraz kredyt. Z danych Związku Polskiego Leasingu za rok 2012 wynika, że poziom kredytowania lekkich pojazdów osobowych i dostawczych spadł w porównaniu z rokiem 2011 o blisko 67 proc. Tymczasem poziom finansowania przez leasing tej samej grupy pojazdów wzrósł o 2,4 proc. A w pierwszym półroczu 2013 r., utrzymując dynamikę wzrostu, osiągnął wartość 15,065 mld zł.
Przedsiębiorca, który zamierza kupić samochód, ma trzy możliwości. Zakup za gotówkę, na kredyt, a wraz z nim m. in. obciążenie zdolności kredytowej firmy, oraz leasing, czyli użytkowanie auta bez konieczności jego kupowania. Która z opcji jest najlepsza i opłacalna? - Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno leasing, jak i pożyczka mają swoje zalety. W przypadku aut droższych, tzn. pojazdów, gdzie wartość brutto pomniejszona o możliwy do odliczenia VAT jest wyższa niż 20 tys. euro, korzystniejszym rozwiązaniem jest leasing. W tym przypadku korzystający zalicza w koszty całą wartość pojazdu. W przypadku aut tańszych sytuacja uzależniona jest od tego, na jaki okres ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta