Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma płacić składki za podwykonawcę zleceniobiorcy

18 października 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kozłowska

Przepisy umożliwiają zaangażowanie do prac przy realizacji zlecenia postronnej osoby. Nie wiadomo jednak, czy podlega ona ubezpieczeniom i kto pełni wobec niej rolę płatnika.

Zdarzają się sytuacje, gdy zleceniobiorca powierza wykonywanie zawartej umowy osobie trzeciej. Taką możliwość przewidują przepisy kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy wynika to z zapisów umowy albo zachodzi taka konieczność z powodu nieprzewidzianych okoliczności, np. wypadku lub długotrwałej choroby zleceniobiorcy.

Zastępcą zleceniobiorcy może być zarówno ktoś z rodziny (np. małżonek), jak i osoba obca. Takie sytuacje zdarzają się dość często. Pojawia się wówczas problem, czy świadomy sytuacji zleceniodawca ma zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń, jeśli faktycznie zlecenie wykonuje inna osoba.

Obowiązek ubezpieczeń

Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom od dnia wskazanego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia zakończenia lub rozwiązania umowy. Przepis ten nie wskazuje jednak, czy obowiązek ubezpieczeń zależy od faktycznego wykonywania cywilnego kontraktu, czy też wystarczy samo jego zawarcie. Nie wiadomo też, czy do ubezpieczeń trzeba zgłosić osobę trzecią. A jeśli tak, to kto będzie w takim przypadku płatnikiem składek – zleceniodawca czy zleceniobiorca? Jak też należy wykazać i rozliczyć składki za zastępcę w dokumentach ubezpieczeniowych? I z jakim kodem trzeba ją zgłosić do ubezpieczeń?

W związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9668

Wydanie: 9668

Spis treści
Zamów abonament