Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej obowiązków dla przedsiębiorstw sieciowych

29 października 2014 | Prawo i praktyka | Bożena Nowicka
Bożena Nowicka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Bożena Nowicka

Z mocą wsteczną, tj. od stycznia 2014 r., do ustawy o PIT został wprowadzony przepis, który zwalnia z podatku wynagrodzenia otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu prawa cywilnego.

Ustawą z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 1328) w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT dodano nowy pkt 120a. Nowy przepis wskazuje, że zwolnione z podatku są wynagrodzenia otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Instytucja służebności przesyłu została uregulowana w art. 3051 – 3054 kodeksu cywilnego. Zgodnie z ustawową definicją nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament