Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki zawezwania do próby ugodowej

29 października 2014 | Prawo i praktyka | Marta Skurska
Marta Skurska
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Marta Skurska
źródło: Rzeczpospolita

Przerwanie biegu przedawnienia następuje niezależnie od tego, czy ugoda została zawarta, a więc także wtedy, gdy postępowanie pojednawcze zakończyło się stwierdzeniem sądu, że do niej nie doszło.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 kwietnia 2014 r. (V CSK 274/13).

Powód jest przedsiębiorstwem świadczącym usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Pozwana jest wspólnotą mieszkaniową. W budynku zajmowanym przez pozwaną mieści się osiem innych wspólnot. W części budynku, w którym położone są lokale z zasobów pozwanej, zlokalizowane są przyłącza zimnej i ciepłej wody dla wszystkich wspólnot. Z tytułu dostarczania wody i odprowadzania ścieków powód wystawiał faktury zbiorcze, obciążając należnością pozwaną, mimo że właściciele lokali w jej zasobach na bieżąco regulowali rachunki z tego tytułu. Zaległości powstały z tej przyczyny, że pomimo starań pozwanej nie doszło do rozdzielenia przyłącza doprowadzającego wodę, a pozostałe wspólnoty nie rozliczały się ze zużycia wody i odprowadzania ścieków. Sąd rejonowy oddalił powództwo o zapłatę, uwzględniając zgłoszony przez pozwaną zarzut przedawnienia. W ocenie sądu dochodzone należności przedawniają się na podstawie art. 751 pkt 1 kodeksu cywilnego z upływem dwóch lat od dnia wymagalności. Pozew został złożony 7 kwietnia 2011 r., a termin wymagalności ostatniej faktury upłynął 6 marca 2009 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament