Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piwo nie dla Damy

29 października 2014 | Rzecz o prawie | Jakub Sewerynik
Jakub Sewerynik
autor zdjęcia: Aleksandra Sewerynik
źródło: Rzeczpospolita
Jakub Sewerynik
źródło: Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Czy butelka piwa w dłoni „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci narusza reputację Fundacji Książąt Czartoryskich – analizuje radca prawny.

Jakub Sewerynik

Grafik Łukasz Adamczyk zwyciężył w głosowaniu internetowym podczas czwartej edycji międzynarodowego konkursu  Straffe Artists organizowanego przez browar Haalve Maan oraz BO Paintings. Nagrody jednak nie otrzymał, ponieważ Fundacja Książąt Czartoryskich zgłosiła organizatorom konkursu naruszenie swoich praw. Miała stwierdzić, że ma wyłączne prawo decydowania o sposobie wykorzystywania reprodukcji obrazu „Dama z gronostajem", a nawet prawo kontroli sposobu używania i postrzegania dzieła przez szeroką publiczność. Prawo to fundacja miała wywodzić z tego, że jest właścicielem oryginału obrazu. Na tej podstawie uznała użycie opracowania dzieła do reklamy piwa za nieakceptowalne i niedopuszczalne.

Organizatorzy konkursu uznali sprzeciw fundacji za uzasadniony i pozbawili polskiego grafika nagrody. Ten jednak nie zrezygnował z walki o swoje prawa i podjął próbę uzyskania stosownych wyjaśnień od fundacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo wskazało, że „Dama z gronostajem" należy do tzw. domeny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament