Nie każda współpraca wiąże się z etatem
Gdy ilość cech umowy o pracę i zlecenia będzie porównywalna, przed sądem decydująca będzie nazwa kontraktu oraz zgodna wola stron, co miało je łączyć. Nie w każdej sytuacji pracodawca obroni się przed ustaleniem istnienia stosunku pracy.
Załóżmy następującą sytuację: pani Weronika (zleceniobiorca) wystąpiła do sądu z pozwem o ustalenie, że od 1 kwietnia 2013 r. łączy ją ze zleceniodawcą umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. W uzasadnieniu pozwu wskazała, że tego dnia podpisała bezterminowe zlecenie z właścicielką cukierni (panią Oliwią). Kontrakt dotyczył rozwożenia tortów własnym samochodem dostawczym pani Weroniki. Konkretne godziny pracy określa zleceniobiorca. Pani Oliwia zaś zgodziła się na to, że gdy pani Weronika nie będzie mogła świadczyć usług, wówczas wykona je za nią jej siostra. Jakie argumenty może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta