Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być konsekwencje uchylania się od zawarcia umowy przyrzeczonej

29 października 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Głodowski
Paweł Głodowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Głodowski

PRZEDSIĘBIORCY | Odszkodowanie za niepodpisanie kontraktu przyrzeczonego powinno obejmować straty związane z samym jego niezawarciem, a nie z jego niewykonaniem.

W umowie jedna lub obie jej strony mogą się zobowiązać do zawarcia innej umowy w przyszłości. Taka umowa nazywana jest umową przedwstępną (art. 389 § 1 k.c.). Należy pamiętać, aby umowa przedwstępna zawierała istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (essentialia negotii). Na przykład przy umowie przedwstępnej sprzedaży lokalu własnościowego będą to postanowienia dotyczące przedmiotu sprzedaży (oznaczenie lokalu, jego powierzchni, adresu, numeru działki, na której posadowiono budynek, numeru księgi wieczystej) oraz cena sprzedaży. Dobrze, jeśli strony wskażą także termin zawarcia przyrzeczonej umowy. W braku oznaczenia terminu umowę przyrzeczoną należy zawrzeć w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej, a jeżeli obie strony są do tego uprawnione i każda z nich wyznaczy inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która jako pierwsza złożyła stosowne oświadczenie.

Niewyznaczenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej może skutkować niemożnością jej zawarcia.

Jeśli strony nie określiły w umowie przedwstępnej terminu zawarcia umowy przyrzeczonej i w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie wyznaczą takiego terminu, żadna ze stron nie będzie mogła żądać zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 389 § 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament