Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres zadań może utrudniać powierzanie obowiązków

29 października 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

UMOWY | Szef zaznajamia podejmujących pracę z tym, co będą robili na wyznaczonych posadach. Lepiej jednak tych informacji nie wpisywać do umowy.

Nakazuje to art. 94 pkt 1 k.p. Prawidłowa realizacja tego obowiązku oznacza, że na początku zatrudnienia szef określa zadania, jakie pracownik będzie wykonywał w nawiązanym stosunku pracy. Ponadto takie informacje powinien on dostać przy każdej zmianie zakresu obowiązków lub sposobu ich wykonywania.

Należyte wywiązanie się z wymogu poinstruowania etatowca jest istotne, gdy szef nakłada karę porządkową albo zwalnia z posady z powodu niewłaściwego wykonywania zadań. Wówczas podwładny nie może się bronić, twierdząc, że nie został rzetelnie poinformowany. Kryterium oceny pracownika nie mogą bowiem stanowić oczekiwania pracodawcy, o których podwładny nie wie, zawierając umowę, i o których szef nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 1998 r., I PKN 428/98).

Lista czynności

Zaznajamianie z zakresem obowiązków następuje zazwyczaj przez wręczenie pracownikowi zakresu czynności/obowiązków (karty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament