Zakres zadań może utrudniać powierzanie obowiązków
UMOWY | Szef zaznajamia podejmujących pracę z tym, co będą robili na wyznaczonych posadach. Lepiej jednak tych informacji nie wpisywać do umowy.
Nakazuje to art. 94 pkt 1 k.p. Prawidłowa realizacja tego obowiązku oznacza, że na początku zatrudnienia szef określa zadania, jakie pracownik będzie wykonywał w nawiązanym stosunku pracy. Ponadto takie informacje powinien on dostać przy każdej zmianie zakresu obowiązków lub sposobu ich wykonywania.
Należyte wywiązanie się z wymogu poinstruowania etatowca jest istotne, gdy szef nakłada karę porządkową albo zwalnia z posady z powodu niewłaściwego wykonywania zadań. Wówczas podwładny nie może się bronić, twierdząc, że nie został rzetelnie poinformowany. Kryterium oceny pracownika nie mogą bowiem stanowić oczekiwania pracodawcy, o których podwładny nie wie, zawierając umowę, i o których szef nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 1998 r., I PKN 428/98).
Lista czynności
Zaznajamianie z zakresem obowiązków następuje zazwyczaj przez wręczenie pracownikowi zakresu czynności/obowiązków (karty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta