Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszkodowany bez świadczeń

29 października 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

To, że zdarzenie, które spowodowało uraz pracownika, miało miejsce na terenie zakładu, nie przesądza o jego uznaniu za wypadek przy pracy. Trzeba sprawdzić, czy miało ono związek z powierzonymi mu obowiązkami.

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie zaistniałe w czasie pracy może być uznane za wypadek przy pracy. Decydujące znaczenie ma tu jego ocena pod kątem definicji zawartej w ustawie wypadkowej.

Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.). Zgodnie z nim przyjmuje się, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, gdy doszło do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj.:

- podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych lub w związku z nimi,

- podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy lub w związku z nimi, nawet bez polecenia,

- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Tylko łączne zaistnienie tych przesłanek w postaci nagłości zdarzenia, jego przyczyny zewnętrznej, powstania urazu oraz związku z pracą pozwala uznać, że takie zdarzenie było wypadkiem przy pracy.

Brak zewnętrznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament