Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie dane na fakturze za udzielanie pożyczek pieniężnych

29 października 2014 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga

Gdy spółka wykonuje czynności zwolnione z VAT, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, dokument sprzedaży nie musi zawierać oznaczenia „metoda kasowa”.

- Jednym z przedmiotów działalności spółki z o.o. jest udzielanie pożyczek pieniężnych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, w związku z czym należne wynagrodzenie za udzielone pożyczki dokumentuje fakturą VAT z zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania. Czy na tego typu fakturach powinniśmy  zamieszczać określenie „metoda kasowa", mimo że nie wybraliśmy takiej formy rozliczeń? – pyta czytelniczka.

Obowiązek umieszczania na fakturze adnotacji „metoda kasowa" kojarzy się z formą rozliczeń VAT określoną w art. 21 ustawy o VAT. Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do realizowanych dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem:

- otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT lub

- otrzymania całości lub części zapłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament